IKUT BLOG SAYA

Khamis, 13 Disember 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4


Tarikh/ Hari                              : 9 Oktober 2012               
Masa                                         : 10.45 pagi – 11.45 pagi ( 1 jam )                                              
Kelas                                         : 4 Bestari                                   
Bil. Pelajar                                : 33 orang pelajar                                                                 
Mata Pelajaran                          : Bahasa Melayu Pemahaman                                                                           
Tajuk                                        : Wawasan Kita          

Objektif                                     : Membaca lancar bahan sastera dengan gaya   
  penyampaian yang menarik dan menjawab soalan
  pemahaman berdasarkan teks yang dibaca

Pengetahuan Sedia Ada               : Murid sudah dapat mengenal bentuk-bentuk puisi 
                                                    seperti sajak, syair dan pantun
Bahan                                         : Buku Teks, Radio, Kaset, Lembaran Kerja
Nilai                                           : Bekerjasama, Bertolak Ansur, Berani ,Mendengar
    Arahan Guru
Kemahiran                                   : Kecerdasan Pelbagai - Verbal Linguistik


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Puisi :
Ø  Pantun Nasihat
Ø  Sajak Sekolah Ku
Ø  Syair Guru
Guru memilih tiga orang murid untuk membacakan tiga jenis puisi yang berbeza di hadapan kelas
Murid membacakan puisi yang diberikan dengan intonasi yang sesuai
Jenis puisi
Ø  Pantun
Ø  Sajak
Ø  Syair
Perkembangan
Langkah 1









Puisi sajak

1.      Guru meminta murid untuk duduk dalam 4 kumpulan berlapan
2.      Guru meminta murid murid lain menjelaskan jenis puisi yang dibaca
3.      Guru menjelaskan ciri-ciri sajak dan cara-cara mendeklamasi sajak

1.    Murid membuat 4 kumpulan berlapan
2.    Beberapa orang murid menjelaskan jenis puisi yang telah dibaca oleh rakan mereka
3.    Murid mendengar dan mencatat penerangan guru di dalam buku latihan

Kumpulan murid
K1 : Mendeklamasikan sajak
K2 : Menggayakan isi sajak
K3 : Melakarkan isi sajak
K4 : Melagukan sajak

Langkah 2


Puisi sajak


1.      Guru memperdengarkan rakaman mendeklamasikan sajak
2.      Guru meminta murid mendeklamasikan sajak dalam buu teks secara individu, kumpulan dan kelas

1.      Murid mendengar cara deklamasi sajak dari radio kaset
2.    Mengikut kumpulan yang ditetapkan, murid melaksanakan aktiviti yang telah diarahkan oleh guru


Langkah 3

Puisi sajak :
Lembaran kerja

1.      Guru meminta murid mencari maksud perkataan dan menjawab soalan dalam lembaran kerja secara berkumpulan
2.      Guru memberi mimbingan kepada murid untuk mendapatkan jawapan yang betul semasa pembentangan

1.      Murid diminta mencari maksud perkataan dan menjawab soalan kefahaman pada lembaran kerja yang telah diedarkan dalam kumpulan
2.      Murid membuat pembentangan

Penutup
Sesi bersoal jawab
1.      Apa yang telah kamu pelajari hari ini ?
2.      Bagaimanakah cara untuk kita mengenal jenis puisi?
3.      Apakah nilai yang dapat kamu peroleh semasa aktiviti berkumpulan ?
Guru menyoal murid beberapa soalan mengenai dan sekaligus membuat rumusan mengenai pembelajaran hari itu
Murid menjawab soalan yang di tanya oleh guru


Refleksi : Sepanjang aktiviti pengajaran dan pembelajaran, 31 daripada 33orang murid memahami dan menjawab soalan dengan baik. Keseluruhannya, semua murid seronok mengikuti aktiviti pembelajaran.

Tiada ulasan:

Catat Ulasan