RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
Tarikh/
Hari :
9 Oktober 2012
Masa :
10.45 pagi – 11.45 pagi ( 1 jam )
Kelas :
4 Bestari
Bil.
Pelajar :
33 orang pelajar
Mata Pelajaran : Bahasa
Melayu Pemahaman
Tajuk :
Wawasan Kita
Objektif : Membaca
lancar bahan sastera dengan gaya
penyampaian yang menarik dan menjawab soalan
pemahaman
berdasarkan teks yang dibaca
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah dapat mengenal
bentuk-bentuk puisi
seperti sajak,
syair dan pantun
Bahan : Buku Teks, Radio, Kaset, Lembaran
Kerja
Nilai :
Bekerjasama, Bertolak Ansur, Berani ,Mendengar
Arahan
Guru
Kemahiran : Kecerdasan
Pelbagai - Verbal Linguistik
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
|
Puisi :
Ø Pantun Nasihat
Ø Sajak Sekolah Ku
Ø Syair Guru
|
Guru memilih tiga orang
murid untuk membacakan tiga jenis puisi yang berbeza di hadapan kelas
|
Murid membacakan puisi
yang diberikan dengan intonasi yang sesuai
|
Jenis puisi
Ø Pantun
Ø Sajak
Ø Syair
|
Perkembangan
Langkah 1
|
Puisi sajak
|
1.
Guru meminta murid untuk
duduk dalam 4 kumpulan berlapan
2.
Guru meminta murid murid
lain menjelaskan jenis puisi yang dibaca
3.
Guru menjelaskan
ciri-ciri sajak dan cara-cara mendeklamasi sajak
|
1.
Murid membuat 4 kumpulan
berlapan
2.
Beberapa orang murid
menjelaskan jenis puisi yang telah dibaca oleh rakan mereka
3.
Murid mendengar dan
mencatat penerangan guru di dalam buku latihan
|
Kumpulan murid
K1 : Mendeklamasikan
sajak
K2 : Menggayakan isi
sajak
K3 : Melakarkan isi
sajak
K4 : Melagukan sajak
|
Langkah 2
|
Puisi sajak
|
1.
Guru memperdengarkan
rakaman mendeklamasikan sajak
2.
Guru meminta murid
mendeklamasikan sajak dalam buu teks secara individu, kumpulan dan kelas
|
1.
Murid mendengar cara
deklamasi sajak dari radio kaset
2.
Mengikut kumpulan yang
ditetapkan, murid melaksanakan aktiviti yang telah diarahkan oleh guru
|
|
Langkah 3
|
Puisi sajak :
Lembaran kerja
|
1.
Guru meminta murid
mencari maksud perkataan dan menjawab soalan dalam lembaran kerja secara
berkumpulan
2.
Guru memberi mimbingan
kepada murid untuk mendapatkan jawapan yang betul semasa pembentangan
|
1.
Murid diminta mencari
maksud perkataan dan menjawab soalan kefahaman pada lembaran kerja yang telah
diedarkan dalam kumpulan
2.
Murid membuat
pembentangan
|
|
Penutup
|
Sesi bersoal jawab
1.
Apa yang telah kamu
pelajari hari ini ?
2.
Bagaimanakah cara untuk
kita mengenal jenis puisi?
3.
Apakah nilai yang dapat
kamu peroleh semasa aktiviti berkumpulan ?
|
Guru menyoal murid
beberapa soalan mengenai dan sekaligus membuat rumusan mengenai pembelajaran
hari itu
|
Murid menjawab soalan
yang di tanya oleh guru
|
|
Refleksi : Sepanjang aktiviti pengajaran dan pembelajaran, 31
daripada 33orang murid memahami dan menjawab soalan dengan baik.
Keseluruhannya, semua murid seronok mengikuti aktiviti pembelajaran.